سلکتور یا هوک

سلکتور یا هوک

سلکتور یا هوک

سلکتور یا هوک که نام های دیگری هم چون سوئیچ یا کلید گردان نیز دارد، یک کلید قطع و وصل می باشد که در مدارات فرمان به کار می رود. بیش تر کاربرد این کلید ها بر روی کنسول کاربری و تابلو برق می باشد. 

سلکتور ها در حالت معمول ۲ یا ۳ نوع هستند که یک حالت، حالت صفر بوده و خروجی ندارد. با توجه به آپشن نصب کنتاکت های باز و بسته در دو حالت ۰ و ۱ و وجود تنوع مدل در این کلید ها ، میتوان برای کاربری های مختلف استفاده کرد .

هوک ها در مدل های فلزی، باکالیت و در انواع مختلف یک طرفه یا همان دو حالته (۰-۱) ، دو طرفه یا همان سه حالته (۰-۱-۲) ، استارتی، چراغ دار و سوییچ دار برای کاربرد های مختلف ساخته می شوند.

مدل های فلزی سلکتور

کلید یک طرفه XB4BD21
کلید دو طرفه XB4BD33
کلید یک طرفه استارتی XB4BD41
کلید دو طرفه استارتی XB4BD53
کلید یک طرفه سوئیچ دار XB4BG21
کلید دو طرفه سوئیچ دار XB4BG33
کلید یک طرفه استارتی سوئیچ دار XB4BG61
کلید یک طرفه چراغ دار XB4BK12
کلید دو طرفه چراغ دار XB4BK13

مدل های باکالیت سلکتور

کلید یک طرفه XB7ND21
کلید دو طرفه XB7ND33
کلید یک طرفه سوئیچ دار XB7NG21
کلید دو طرفه سوئیچ دار XB7NG33
کلید دو طرفه استارتی سوئیچ دار XB4BG73

بررسی هوک

سلکتور ها کلید هایی اند که در جهت انتخاب حالت های مختلف طراحی و ساخته می‌ شوند، مثل کلید سه فاز گردان دو حالته‌ ای که برای استارت موتور های سه فاز به صورت چپ‌گرد / راست‌گرد استفاده می‌ شوند.

یک نوع دیگر از این کلید ها، سلکتور سوئیچی است که بر روی آوومتر ها نصب می شود. به وسیله آن آوومتر در حالت‌ های اندازه‌ گیری ولت، آمپر یا اهم با رنج‌ های مختلف قرار داد.

نوعی دیگر از سلکتور، کلید سه فاز گردان دو حالته ستاره و مثلث  می باشد که با استفاده از آن شما می‌ توانید ابتدا موتور را در حالت ستاره راه‌ اندازی کرده و سپس آن را در حالت مثلث قرار دهید. با وجود این شما می توانید تا موتور را در حالت مثلث به کار بگیرید.

نوع دیگر هوک یا همان سلکتور، کلید فن کویل است که با استفاده از آن می‌ توان موتور را در  ۳ حالت دور کم، دور متوسط و دور زیاد قرار داد یا آن را به طور کامل خاموش کرد.

هوک
سلکتور یا هوک

سلکتور در آیفون تصویری

در انواع برند های آیفون های تصویری هم چون الکتروپیک،کوماکس، سوزوکی، آلدو، تکنما و… از سلکتور ها یا همان هوک (به قول بازاری ها) برای قطع و وصل نمودن صدا، تصویر و … استفاده می شود. برای همین بسیاری از قطعی صدا ها و خرابی تصویر و نداشتن تصویر در آیفون های تصویری مربوط به این قطعه جانبی می باشد.

همان طور که قبلا گفتیم سلکتور در بازار با واژه ی هوک شناخته شده است. بیش تر تعمیرکاران آیفون تصویری به عنوان اولین قدم برای تعمیر آیفون تصویری به بررسی سلکتور یا هوک می پردازند. دلیل آن این است که این قطعه الکترونیکی به تعداد مکرر خراب می شود.

این قطعه در آیفون های تصویری در اشکال مختلفی وجود دارد ولی معمولا برند الکتروپیک از این قطعه استفاده می کند.

سلکتور ییا همان هوک ممکن است پس از گذشت چندین سال رسوب تشکیل دهد و دیگر قادر به وصل کردن تصویر و صدا نباشد. به همین علت است که تعمیرکاران و متخصصین معمولا توصیه میکنند این قطعه هر چند وقت یکبار شسته شود. 

زون سلکتور چیست؟

در برخی از پروژه های صوتی نصب آیفون تصویری احتمال این وجود دارد که به دلایل مختلف نیاز به تغییر محل باشد.

به عنوان مثال اگر بخواهیم در یک ساختمان بزرگ هم چون دانشگاه در یک لحظه ی خاص فقط بلندگو های قسمتی از ساختمان دانشگاه را  فعال کرد به طوری که همان صدا در قسمت آموزشی دانشگاه پخش نگردد، می توانیم از زون سلکتور استفاده کنیم.

زون سلکتور (ZONE SELECTOR) قطعه ای است که جهت قطع و وصل کردن بلندگو ها بین آمپلی فایر و خطوط بلندگو ها جای داده می‌ شود. 

زون سلکتور
زون سلکتور

تعمیرات تخصصی آیفون تصویری و سلکتور آن با تعمیر پارسیان

سلکتور یا همان هوک در آیفون تصویری از حساس ترین بخش های آیفون ها می باشد در نتیجه تعمیر آن نیز می تواند چالش بر انگیز باشد؛ در نتیجه باید به دستان یک متخصص تعمیر شود. 

تعمیرات تخصصی آیفون تصویری در محل از جمله خدماتی است که پارسیان تعمیر در جهت رفاه حال و کمک به مشتریان تهرانی ما در سراسر تهران ارائه می‌ دهد.

شرکت پارسیان تعمیر همواره آماده‌ی ارائه‌ی خدمات نصب و تعمیرات تخصصی آیفون تصویری در تهران هست. مطمئناً به عنوان یک مشتری انتظار دارید که مشکل آیفون تصویری‌ تان در کم ترین زمان ممکن حل شود و هم چنین با هزینه‌ ای به صرفه انجام گیرد.

ما نیز نیاز مشتریانمان را درک می‌ کنیم و به شما این تضمین را می‌ دهیم که متخصصین تعمیرات تخصصی آیفون تصویری ما در زمینهٔ عیب‌ یابی و تعمیر آیفون‌ های تصویری مختلف حرفه‌ ای هستند و بهترین خدمت را به شما ارائه می‌ دهند.

تمامی خدمات پارسیان تعمیر دارای تضمین کتبی ۶ ماهه می‌ب اشد و فقط با یک تماس تا کم تر از دو ساعت در هر منطقه از تهران، متخصص تعمیرات تخصصی آیفون تصویری پارسیان تعمیر در محل شما خدمتتان می‌ رسد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
نحوه کد دهی در سیستم های کدینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *