عیب یابی آیفون تصویری 

عیب یابی آیفون تصویری

روش های عیب یابی آیفون تصویری

یکی از مقوله‌ های جدیدی که در چند سال اخیر بازار داغی پیدا کرده است، عیب یابی آیفون تصویری است. دلیل آن نیز رشد و توسعه بازار آیفون‌ های تصویری هست. در این راستا مقاله‌ ای تهیه کردیم که در آن ایراد های رایج یک آیفون تصویری را آورده و روش‌ های عیب یابی در هر کدام را بیان کرده ایم‌. در ادامه با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که پس از عیب یابی اصولی آیفون تصویری باید در جهت تعمیر آیفون تصویری اقدامات لازم را انجام داد.

مشکلات رایج آیفون تصویری

آیفون تصویری خاموش است

یکی از ساده ‌ترین عیب یابی های آیفون تصویری، خاموشی کامل سیستم است. توجه داشته باشید که لازم نیست با خاموش شدن سیستم به دنبال یک قطعه سوخته باشیم. اولین چیزی باید که به فکر شما برسد، احتمال عدم رسیدن برق به دستگاه است. در نتیجه باید اولین اقدام در راستای عیب یابی آیفون تصویری، اطمینان از سلامت کامل خط تغذیه باشد. شما باید از سالم بودن مواردی هم چون اتصالات تغذیه، رسیدن سطح ولتاژ به پنل مرکزی و… اطمینان حاصل نمایید.

درب باز نمی‌ شود

برای عیب یابی آیفون تصویری در این مورد، از قفل درب شروع کنید. در صورت وجود ایراد در تمامی واحد ها، احتمالا عیب از تامین برق قفل و یا خود قفل درب می‌ باشد. اگر هیچ کدام جواب نداد، باید سلامت اتصال سیم‌ های F و E را چک کنید.

عدم انتقال صدا از پنل

مشخص است که این ایراد مربوط به گوشی و یا اتصالات آن در واحد مربوطه است. برای عیب یابی آیفون تمامی واحد ها، لازم است به دنبال ایراد در پنل مرکزی باشید. در موارد نادر ممکن است ایراد از قطع سیم، اشکال در میکروفن و یا یونیت صوت پنل باشد.

عیب یابی آیفون تصویری
مشکلات رایج در آیفون تصویری و عیب یابی آیفون تصویری

عدم انتقال صدا به سمت پنل

معمولا این ایراد مربوط به سیمی است که وظیفه برگشت صدا از داخل واحد ها تا پای پنل را دارد. برای عیب یابی آیفون تصویری تمامی واحد ها باید به بلندگو و یا یونیت صوت مراجعه کنید.

زنگ واحد ها نمی‌ زند

در واقع این یک ایراد کلی است و مربوط به سیمی است که در قسمت خروجی تغذیه و یونیت برای زنگ واحد ها تنظیم شده است. در نتیجه با بروز این مورد برای عیب یابی آیفون باید به سراغ همین سیم رفت. 

صدای پنل برای یک گوشی خاص قطع می‌ باشد

اتصالات آیفون تصویری با آیفون صوتی کاملا متفاوت است به طوری که قاعده بر اساس شبکه‌ سازی اجزای سیستم است. در نتیجه برای عیب یابی در این مورد باید خود گوشی مربوطه را بررسی کرد.

صدا از گوشی به سمت پنل نمی‌ رود

این مورد از عیب یابی آیفون تصویری نیز مانند مورد قبلی احتمالا مربوط به خود گوشی است. می‌ توان گفت ایراد از میکروفن گوشی یا برد الکترونیکی در آن گوشی است.

تصویر در آیفون موج دار است

دلیل این ایراد نویز انداختن یک جریان برق قوی بر سیم انتقال تصویر است. متأسفانه در نصب آیفون تصویری چاره‌ای جز انتقال سیم‌ ها از محل عبور کابل‌ های برق نیست. معمولا یک سری اقدامات جهت جلوگیری از این ایراد انجام می‌ شود اما در بسیاری از موارد نمی توان از ایجاد موج‌ های اضافی در تصویر جلوگیری کرد. در نتیجه برای عیب یابی آیفون تصویری در این مورد باید به سراغ خود سیستم رفت.

نویز در صدای تمامی واحد ها

این مورد از عیب یابی نیز همانند نویز تصویر است. به زبان دیگر ایراد از حضور نامطلوب یک کابل برق بسیار قوی است. البته مواردی هم چون اشکال در میکروفن، پنل یا قطعی در سیم می‌ توانند موجب این ایراد شوند.

سوت کشیدن پنل

یک نکته کلی در مورد عیب یابی آیفون تصویری وجود دارد و آن این است که هرگز با ایراداتی هم چون سوت کشیدن پنل یا گوشی نباید سراغ اتصالات رفت؛ زیرا این عیب ناشی از میکروفن پنل و یا گوشی است. 

صوت هست اما تصویر نیست

در عیب هایی مانند تصویر نداشتن آیفون تصویری، قبل از هر چیز باید بدانید که در طراحی آیفون صوتی انتقال صدا چیزی متفاوت از انتقال تصویر هست. لذا ممکن است در عیب یابی با مواردی مواجه شوید که صدا هست و تصویری وجود ندارد. این عیب احتمالا به دلیل خرابی دوربین پنل مقابل درب  است.

برفک در تصویر

برای عیب یابی آیفون تصویری در این مورد باید به دوربین پنل مراجعه کنید. معمولا این عملکرد اشتباه دوربین است که موجب بروز این عیب در آیفون ‌های تصویری می‌ شود.

اغتشاش در تصویر در لحظه باز شدن درب

این اغتشاش در عیب یابی آیفون تصویری بر اثر نحوه سیم کشی اشتباه حاصل می‌ شود. به این ترتیب که اگر در سیم بندی آیفون تصویری از خروجی DS به جای خروجی AC برای قفل و لامپ‌ های پنل استفاده شود، این اشکال رخ خواهد داد.

عیب یابی آیفون تصویری
روش های اصولی و کارآمد برای عیب یابی آیفون تصویری

عیب هایی که متوجه مانیتور گوشی های داخل واحد ها هستند

بسیاری از ایرادات در آیفون تصویری، به دلیل عیب گوشی های نصب شده در واحد ها است. غالب این عیب ها نیز به نوعی با عملکرد ناقص مانیتور همراه می باشد. مانند خاموشی مانیتور که ممکن است از سوختن تغذیه آن ناشی شده باشد و یا خاموش نشدن مانیتور بعد از ۹۰ ثانیه که اشکالی به وجود آمده از جانب برد مانیتور می باشد.

شرکت پارسیان تعمیر با تعمیرکاران حرفه ای آیفون تصویری همواره آماده‌ ارائه‌ خدمات نصب و تعمیرات تخصصی آیفون تصویری در تهران می باشد. 

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
تعمیرات آیفون تصویری در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *