روشن شدن چراغ آیفون تصویری

روشن شدن چراغ آیفون تصویری

روشن شدن چراغ آیفون تصویری

روشن شدن چراغ آیفون تصویری از جمله مشکلاتی است که مربوط به خرابی برد تغذیه آیفون تصویری می باشد. از این رو باید تعمیر آیفون تصویری را انجام دهید تا این برد به صورت کامل به عملکرد مطلوب خود برسد.

از این رو ما در این مطلب سعی داریم نحوه تعمیر و خرابی های این برد را برای شما شرح دهیم تا در زمان تعمیر اقدامات لازم را انجام دهید. با ما همراه باشید.

برد تغذیه در آیفون های تصویری

در گذشته جهت تغذیه و یا راه اندازی آیفون های صوتی صرفا به یک عدد برد تغذیه ۱۲ ولت نیاز بود. این ترانس در ورودی ساختمان و داخل جعبه تقسیم ساختمان نصب شده و برق مورد نیاز کلیه آیفون ها را تامین می نمود. اما با گذشت زمان و ورود آیفون های تصویری به بازار، دیگر استفاده از ترانس مثمر ثمر نیست. چرا که هر آیفون تصویری نیاز به مصرف زیاد انرژی در جهت روشن نمودن تصویری دارد.

وظیفه تامین انرژی در آیفون تصویری بر عهده برد تغذیه می باشد که در داخل هر آیفون تصویری مشاهده می شود.

چرا برد تغذیه دچار خرابی و ایراد می شود؟

هر آیفون تصویری بسته به کیفیتی که دارد، دارای طول عمری مشخص می باشد. در این میان عوامل مختلفی می توانند بر روی خرابی برد تغذیه آیفون تصویری تاثیر بگذارند که آن ها را در زیر نام برده ایم:

 • نوسانات برق ساختمان
 • سری شدن دستگاه توسط نصب اشتباه
 • استفاده از برد هایی با جنس نامرغوب
 • خراب بودن رله درب باز کن
 • قرار گرفتن آیفون تصویری در مگان گرم (بر روی شوفاژ)
 • استفاده نکردن از ترانس AC در برخی از پنل ها
 • سایر عواملی که فشار را بر روی برد تغذیه بیش تر می کنند.

برد تغذیه در ساختار آیفون تصویری چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

برد تغذیه همان طور که پیش تر گفته شد، وظیفه تامین نیروی کارکرد آیفون تصویری را بر عهده دارد. ولتاژ ورودی یک برد تغذیه آیفون ۲۲۰ ولت از نوع AC (برق شهر) می باشد و ولتاژ خروجی آن مقدار ۱۲ تا ۱۶ ولت از نوع DC است که قدرت جریان دهی ۲ آمپر را دارد.

چه قطعاتی در برد تغذیه دچار خرابی و آسیب می شوند؟

قطعات مختلفی در برد تغذیه هر آیفون تصویری وجود دارند که ممکن است هر کدام دچار خرابی و ایراد شوند. اما در این بخش از مطلب سعی داریم که قطعات الکترونیکی موجود در برد تغذیه که بیش تر دچار خرابی می شوند را بررسی کنیم.

این قطعات عبارت اند از:

 1. خازن ها
 2. دیود های یکسوساز
 3. پل دیودی
 4. ترانس
 5. اپتوکوپلر
 6. آی سی TL431
 7. NTC
 8. وریستور

خازن چیست؟

خازن به قطعه ای الکترونیکی گفته می شود که دارای دو صفحه الکترولیتی با فاصله از یکدیگر می باشد.

در مدار های الکترونیکی DC وظیفه صافی را بر عهده دارد. به طوری که اگر ولتاژ خروجی دارای کمی نوسان باشد، این قطعه می تواند نوسان را رفع نماید. شما می توانید با تعویض این خازن ها به صاف شدن ولتاژ DC کمک نمایید.

روشن شدن چراغ آیفون تصویری
خرابی خازن یکی از دلایل روشن شدن چراغ آیفون تصویری

دیود یکسوساز (پل دیودی)

دیود یکسوساز همان طور که می دانید به منظور یکسو کردن جریان مورد استفاده قرار می گیرد. در مدار آیفون تصویری دارای دو وظیفه می باشد:

 1. پل دیودی: ولتاژ AC را تا حدودی به DC تبدیل می کند.
 2. جلوگیری از برگشت جریان

نحوه تشخیص خرابی پل دیودی

نحوه تشخیص خرابی این قطعه بسیار آسان است. شما می توانید با کمک یک مولتی متر به راحتی خرابی آن را تشخیص دهید. تنها کافی است که مولتی متر را بر روی حالت ولتاژ AC قرار دهید و دو پایه ورودی را اندازه گیری کنید.

باید مقدار نشان داده شده بین ۲۴ تا ۱۲ ولت باشد. در صورت مشاهده این ولتاژ به سراغ ولتاژ خروجی مدار بروید. این بار مولتی متر را بر روی حالت DC بگذارید و دو پایه خروجی را اندازه گیری کنید. باید اعدادی که مشاهده می کنید بین ۵ تا ۱۲ ولت باشد.

در صورتی که اعداد گفته شده را برای ورودی و خروجی مشاهده نکردید، دیود سوخته و باید آن را تعویض کنید.

ترانس

ترانس وظیفه دارد تا در مدار برد تغذیه آیفون تصویری تبدیل ولتاژ AC به AC را با مقادیر متفاوت انجام دهد.

یعنی ترانس موجود در برد تغذیه آیفون تصویری ولتاژ ۲۲۰  AC ولت شهر را در سیم پیچ اول دریافت نموده و ولتاژ ۲۴ تا ۱۲ ولت AC را به دار تحویل می دهد تا تغییرات لازم برای تبدیل به ولتاژ DC انجام پذیرد.

روشن شدن چراغ آیفون تصویری
خرابی ترانس یکی از دلایل روشن شدن چراغ آیفون تصویری

نحوه تشخیص خرابی ترانس AC

برای تست کردن ترانس در برد تغذیه کافی است در ابتدا و قبل از به برق زدن مدار، سیم پیچ ها توسط بازر مورد بررسی قرار بگیرند. برای این کار در گام اول مولتی متر را بر روی حالت اهم قرار دهید و مقاومت هر سیم پیچ را بررسی نمایید.

لازم است بدانید که:

 1. سیم پیچ ها باید دارای مقاومت باشند.
 2. سیم پیچ ها نباید توسط مولتی متر به یکدیگر راه بدهند. (سیم پیچ اولیه به ثانویه)
 3. سیم پیچ ها نباید مقاومت صفر را نشان دهند. این مسئله نشانگر اتصال کوتاه در مدار می باشد. (هم سیم پیچ اولیه و هم سیم پیچ ثانویه)
پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
تشریح برد الکتروپیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *