نحوه تست سلامت خازن

سلامت خازن

خازن چیست؟

قبل از بررسی نحوه تست سلامت خازن می خواهیم شما را کامل با خازن آشنا کنیم.

خازن یک دستگاه الکتریکی نسبتا ساده است که انرژی الکتریکی را ذخیره و آزاد می کند. این دستگاه ها بسته به میزان ولتاژ مورد انتظار آن ها برای استفاده (ظرفیت مجاز آن ها) می توانند به اندازه ی ناخن شستتان کوچک و یا به اندازه ی یک شیشه نوشابه بزرگ باشند. 

به زبان دیگر قطعه ای است که برای ذخیره انرژی الکتریکی (ولتاژ) در مدار استفاده می شود و با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می شود می توان از آن برای ایجاد میدان الکتریکی یکنواخت استفاده کرد.

از خازن ها برای صاف کردن سطح ولتاژ مستقیم و نیز به عنوان فیلتر استفاده می کنند، چرا که سیگنال های متناوب را به راحتی عبور می دهند ولی مانع عبور سیگنال های مستقیم می شوند.

خازن
خازن

خازن یا Capacitor را با حرف C نشان می دهند و معیاری برای اندازه گیری توانایی خازن در نگهداری انرژی الکتریکی می باشد. واحد اندازه گیری ظرفیت خازن فاراد می باشد.

خازن از دو صفحه فلزی موازی (هادی از جنس روی، آلومینیوم، نقره) که در بین صفحات هوا یا عایق (دی الکتریک مانند کاغذ، میکا، پلاستیک، سرامیک، اکسید آلومینیوم، اکسید تانتالیوم) وجود دارد تشکیل شده است.

تست سلامت خازن

توجه داشته باشید که اگر خازن هرگونه تغییر شکلی دهد اعم از باد کردن خازن یا روغن زدن، باید خازن تعویض شود.

اگر خازن از نظر ظاهری سالم بود، برای تست سلامت خازن و متوجه شدن این که آیا سالم است یا خیر، شما به یک مولتی متر برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی نیاز خواهید داشت. خواندن مولتی متر نتیجه تست سلامت خازن را مشخص می کند.

قدم اول در تست سلامت خازن

خازن ها وسایلی هستند که بار الکتریکی را برای راه اندازی یک موتور ذخیره می کنند. برای باز کردن دستگاه خود و پیدا کردن خازن از پیچ گوشتی استفاده کنید. قبل از اینکه خازن را پیدا کنید اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما خاموش است و دوشاخه از پریز جدا شده.

دستگیره و قسمت عایق پیچ گوشتی را نگه دارید تا هیچ بخشی از دست شما روی فلز نباشد. محور پیچ گوشتی را در ترمینال مثبت قرار دهید. وسط پیچ گوشتی را پایین بیاورید تا پایه + را لمس کند. سپس نوک پیچ گوشتی را به ترمینال منفی – برای یک لحظه اتصال دهید هنگام نگه داشتن تماس با ترمینال مثبت، پیچ گوشتی را شیب دهید، بنابراین با ترمینال منفی تماس بگیرد.

هنگامی که اتصال برقرار می کنید، یک پاپ کوچک و یک جرقه بر روی نوک پیچ گوشتی می بینید. نگران نباشید، این تخلیه خازن (دشارژ) به طور کامل است. یکی دو بار این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید کاملا برق ذخیره شده از خازن تخلیه شده است.

تست سلامت خازن
تست سلامت خازن

قدم دوم در تست سلامت خازن

اگر مولتی متر دیجیتال شما دارای قابلیت اندازه گیری ظرفیت خازن می باشد که به راحتی با اتصال خازن به پراب های مولتی متر و انتخاب رنج مناسب, می توانید ظرفیت آن را مشاهده کنید و سالم بودن یا خرابی آن را تشخیص دهید. اگر ظرفیت نشان داده شده با مقدار خازن یکی بود یا مقدار کمی تفاوت داشت (به دلیل تلرانس خازن) نتیجه تست، سلامت خازن شما است.

اگر مولتی متر شما قابلیت اندازه گیری ظرفیت خازن را ندارد یا ظرفیت خازن در رنج قابل اندازه گیری توسط مولتی متر شما نیست، شما فقط می توانید سالم یا خراب بودن آن را تشخیص دهید و امکان تشخیص تغییر ظرفیت خازن وجود ندارد.

در برخی مواقع خازن سالم است ولی ظرفیت آن تغییر زیادی می کند برای حل این مشکل باید با مولتی مترهایی که دارای امکان اندازه گیری ظرفیت خازن هستند، مقدار آن را اندازه گیری کنید و در صورتی که ظرفیت خازن زیادی تغییر کرده بود، آن را تعویض کنید.

تست سلامت خازن
تست سلامت خازن

برای تست سلامت خازن با مولتی مترهایی که امکان اندازه گیری ظرفیت خازن را ندارند باید سلکتور مولتی متر را روی اندازه گیری مقاومت قرار دهید. به طور مثال برای خازن های بالای ۱ میکرو فارادباید اندازه گیری مقاومت را در رنج ۱۰k (یا ۲۰k) انجام داد.

پایه های خازن را به هم اتصال دهید تا در صورت شارژ بودن دشارژ شود. پراب های مولتی متر را به پایه های خازن متصل کنید. باید عددی مشاهده کنید که در حال افزایش است و در نهایت مقدار OL یا در برخی مولتی مترها عدد ۱ نشان داده شود. در این حالت خازن سالم است.

اگر مولتی متر صفر را نشان دهد به معنی اتصال کوتاه بودن خازن و خرابی آن است. اگر پس از اتصال پراب عددی در حال افزایش یافتن نشان داده نشد و از همان ابتدا عبارت OL یا عدد ۱ نشان داده شد به معنی قطع بودن خازن و خرابی آن است.

اگر عبارت OL یا عدد ۱ را در نهایت (پس از افزایش عدد) نشان ندهد و یک مقدار یا عدد را نشان دهد نیز به معنی نشتی خازن و خرابی آن است.

شرکت پارسیان تعمیر با تعمیرکاران حرفه ای آیفون تصویری همواره آماده‌ی ارائه‌ ی خدمات نصب و تعمیرات تخصصی آیفون تصویری در تهران می باشد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
آشنایی با تعمیرات برد آیفون تصویری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *